Adress

Musikcafé After Eight
Storgatan 6
68600 Jakobstad
FINLAND

+358 6 7816500
FI46 2015 1800 0038 47/NDEAFIHH
www.aftereight.fi
cafe@aftereight.fi


AE tackar finansiärerna!

ELY-centralen i Österbotten

Undervisnings- och kulturministeriet

Staden Jakobstad

Svenska Kulturfonden

Pedersöre kommun

Nykarleby stad

Larsmo kommun

Kronoby kommun

Strengbergs stiftelse

Svensk-Österbottniska samfundet

Otto A. Malms donationsfond

Inrikesministeriet /Integrationsfonden

Concordia /Kommunala samarbetsnämnden i Pedersörenejden

Aktion Österbotten

CIMO

Konstsamfundet

Harry Schaumans stiftelse

Gesellius fond

Personal

Mecki Andersson
verksamhetsledare
email: mecki@aftereight.fi
Beni Edström - verkstad
föreningens ordförande
email: beni@aftereight.fi
Elin Härmälä - ekonomi
email: elin@aftereight.fi
Sofia Jansson (mammaledig)
köksansvarig
email: sofia@aftereight.fi
Stefan Forsman - kök
email: stefanf@aftereight.fi
Anitha Björknäs-Flinck - kök
email: anitha@aftereight.fi
Carola Lassus (mammaledig) - kök
email: carola@aftereight.fi
Lina Skata - kök
email: lina@aftereight.fi
Petra Nykvist - kök
email: petra@aftereight.fi
Patrik Vesterlund - caféansvarig
email: patrik@aftereight.fi
Ellen Strömberg - café
email: ellen@aftereight.fi
Ia Wingren - utbildning
email: ia@aftereight.fi
Anders Kackur - media lab
email: anders@aftereight.fi
Mia Sundström (mammaledig) - verkstad
email: mias@aftereight.fi
Johanna Forsman - verkstad
email: johanna@aftereight.fi
Nina Bäck - reception hostel lilja
email: nina@aftereight.fi
Anna-Lena Starck (mammaledig)
uppsökande ungdomsarbete
email: anna-lena@aftereight.fi
tfn: 044 7816115
Sari Kalliosaari
uppsökande ungdomsarbete
email: sari@aftereight.fi
tfn: 044 7816115
Måns Aldén
uppsökande ungdomsarbete
email: mans@aftereight.fi
tfn: 044 7476968
Nina Lahti (mammaledig) - kurator
email: ninal@aftereight.fi
Mimmi Östman - kurator
email: mimmi@aftereight.fi

Föreningen

Sedan starten 1987 har Musikcafé After Eight i Jakobstad strävat efter att vara en kreativ och levande mötesplats. Vi vill ge utrymme för kulturell mångfald i nejden genom olika aktiviteter och evenemang.

Till verksamheten hör kulturproduktion, ungdomsverkstäder, uppsökande ungdomsarbete, kulturmontörsutbildning, café, lunchrestaurang, hostel - och konferens-verksamhet, samt olika projekt, kurser och evenemang.

Verksamheten är drogfri och vår önskan är att den ska genomsyras av öppenhet, omtanke och engagemang. Vi vill att drömmar och visioner ska få leva och komma till uttryck genom verksamhetens många delar.

Läs mer...